čtvrtek 31. května 2018

K svátku matek

K svátku matek

Petr Krest

 Drahé, milé maminky,
rád bych Vám dnes popřál k svátku vše nejlepší, hodně lásky a pohody a spousty děti, které Vám budou přinášet jen samé radosti. A protože máte dnes svátek, tak si tuplem zasloužíte pořádnou pohodu!
 A to mi připomíná, jak si moje maminka dělala pohodu. Zalila kafíčko, k němu vytáhla nějakou tu mňamku z ledničky, špajzky, kredence a bůh ví odkud ještě, otevřela si Průboj a začala luštit křížovku. Co nedoluštila jsem rád zkoušel doluštit já a maminka pak měla radost, když se mi to povedlo. Byl jsem vyhlášen géniem rodiny a dostal jsem za odměnu polárku. Pak si maminka vzala Vlastu, zdrbla nahlas každou herečku a zpěvačku kterou znala i neznala a bylo dobře. I televizní program na celý týden dopředu jsme projeli, zakroužkovali asi dva jediné dobré filmy a nakonec jsme se shodli, že dávají zase a opět kulový s přehazovačkou stejně jako minule a předminule a pořád.
 Ale to bylo “dávno”. Tenkrát totiž ještě nebyl internet a mobilní telefon byl velký jako stolní mixer a stál tolik, co ojeté západní auto od nejhoršího veksláka z Teplic. A tak jsme mohli v klidu a nerušeně sedět v kuchyni u kávy, povídat si a k tomu si i zahrát žolíky nebo kanastu.
Ale to vlastně ani nemusel být žádný svátek. Stačilo, když jsme se sešli všichni v kuchyni a bylo to. A když se nás sešlo více, maminka udělala nějaké fofr chlebíčky a už se nepila jen káva, ale také vínko nebo někdy dokonce i vodka. A bylo veselo. Jo jo, akce v kuchyni, kdo by je neznal...
 Bohužel, moje maminka již dlouho není mezi námi, ale v mém srdíčku je pořád se mnou, usměvavá a celá krásná, tak jak si ji pamatuji nejvíce.
Mamince tedy posílám pusu a kytičku k branám nebeským
a Vám všem ostatním maminkám posílám také pomyslnou kytičku. Tedy spíše kytici. Velkou. Představte si mé obrovské paže roztažené do široka a v nich celý lán krásného voňavého lučního kvítí. Tu a tam vykukuje vlčí mák, tady to modré to je chrpa a také čekanka, nalevo černýš a hořčík, také hvozdík, jazýček a jestřábník a nechybí ani prstnatec, rudohlávek a rdesno. A jelikož je to pravý pomyslný pugét, tak si mohu dovolit doložit také koniklec a modrovku. No a kosatec nakonec.
 Pozor, není to ale jen tak obyčejná kytice. Je totiž kouzelná! A také nikdy neuvadne.
Vždy, když se na ni podíváte a vzpomenete si na mě, tak bude tato kytička pro Vás krásně voňavá jako louka v létě, bude zářit a hřát barvami a vyčaruje Vám hezký ÚSMĚV na tváři....
 A já Vám drahé milované maminky se srdce přeji co nejvíce krásných úsměvů ve Vašem životě. Ať Vás láska provází na každém kroku a sluníčko nechť vám rychle vysuší každou slzičku, která Vám tu a tam po té životní štrece ukápne.
Jelikož také sám už vím, jaké to je být bez maminky, dokážu se vžít do situace, kdy je i maminka sama a nemá nikoho, kdo by ji potěšil.
Bohužel stává se.
 A proto mi dovolte, abych zde využil své “pravomoci” spisovatele a speciálně popřál také všem maminkám, které nemají nikoho, kdo by popřál jim. Každá maminka si zaslouží pohlazení a kytičku za svůj obdivuhodný výkon v našem uspěchaném životě. Každá, bez výjimky.
 A tak vy, maminky, jenž nemá dnes kdo potěšit, nezoufejte. Pro vás mám ke kouzelné kytici, kterou dnes rozdávám, také extra speciální překvapení. Krásný obrovský voňavý květ vanilky, který Vám založím do vlasů.
To proto, abyste dnes byly ty nejkrásnější maminky v celém širém okolí!


Krásný svátek!

Žádné komentáře:

Okomentovat

Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.